Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie - Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

Jesteś tutaj

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa 2012

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Granica - 835 (PL-Kryłów/Krecziw-UA) (woj.Lubelskie, pow. Hrubieszów, gm. Mircze – Obwód Wołyński, Rejon Iwanycziwski).
24 czerwca 2012 roku o godz. 13.00 spotkaniem władz Polski i Ukrainy na moście pontonowym na rzece Bug w Kryłowie rozpoczęły się Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa 2012. Równolegle do mostu pontonowego zestawiony został telemost pomiędzy Polską i Ukrainą oraz zrealizowana została transmisja online z Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa.
Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa są jedynym tego typu przedsięwzięciem na wschodniej granicy Unii Europejskiej realizowanym na tak ogromną skalę.
W dniu 24 czerwca br. kolejna edycja tego transgranicznego wielkiego wydarzenia po raz czwarty miała miejsce w Kryłowie (gmina Mircze, powiat Hrubieszów, województwo lubelskie). Kryłów jest przepiękną, malowniczą miejscowością, leżącą tuż przy wschodnich rubieżach RP i UE, graniczącą przez rzekę Bug z miastem ukraińskim Nowowołyńsk w powiecie Iwanyczi, obwód Wołyński, przy granicznym znaku 835.Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa to wydarzenie odbywające się od ośmiu lat na granicy polsko-ukraińskiej, obejmujące koncerty, konferencje, spotkania, modlitwy ekumeniczne, jarmarki, rajdy rowerowe, imprezy sportowe i wiele innych. Projekt jest wspólnym dziełem partnerów z Polski i Ukrainy i służy pokonywaniu barier między społecznościami obu krajów oraz tworzy atmosferę braterstwa i współpracy.
"Nasze dni stały się ważnym i oczekiwanym wydarzeniem w regionie z obydwu stron granicy. W przygotowania jest zaangażowanych już ponad 50 różnych instytucji i organizacji, a w spotkaniach, kiermaszach, koncertach bierze udział od 10 do 20 tysięcy osób z Polski i Ukrainy" - mówi inicjator Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa ksiądz dr Stefan Batruch, szef Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza z Lublina.

Kolejna odsłona Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa nastąpi w dniach od 9 do 12 sierpnia, przy granicznym słupie 1055, w miejscowościach Zbereże (Region Lubelski) i Adamczuki (Obwód Wołyński). W programie m.in.: transgraniczny Turniej Służb Mundurowych w piłce nożnej, spływ kajakowy Bugiem, rajd rowerowy, autokarowa wycieczka krajoznawcza, Jarmark Nadbużański oraz wystawa prac Międzynarodowego Pleneru Plastycznego "Kresy 92" w Woli Uhruskiej.
Trzecie spotkanie w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa zaplanowano 26 sierpnia, przy słupie nr 702, w miejscowościach: Karczmin (Region Lubelski) i Stajiwka (Obwód Lwowski). Ten dzień będzie miał bardziej religijny charakter, bo odbędzie się procesja spod cerkwi w Karczminie do cudownego źródła w Stajiwce. Będzie też jarmark twórczości regionalnej pogranicza, z degustacją potraw regionalnych i koncertami zespołów folklorystycznych.
Czwarte spotkanie, ostatnie w programie tegorocznych dni, zostanie zorganizowane w dniach 8-9 września poza Regionem Lubelskim - we wsi Malhowice (Region Podkarpacki) i w ukraińskich Niżankowicach (Obwód Lwowski).


Projekt "Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa" jest owocem działań bardzo wielu partnerów z Polski i Ukrainy. Służy pokonywaniu barier między społecznością polską i ukraińską, kulturą wschodnią i zachodnią, tradycją bizantyjską i łacińską. Założeniem inicjatorów i organizatorów jest tworzenie atmosfery braterstwa i współpracy. Odbywające się na granicy polsko-ukraińskiej "Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa" przyczyniają się do dyskusji na temat dobrosąsiedzkich relacji i zacieśnienia współpracy między krajami Unii Europejskiej a Europą Środkowo-Wschodnią. Ta transgraniczna inicjatywa ma na celu przekształcanie sposobu życia społeczności po obydwu stronach wschodniej granicy Unii: od „odwróconych do siebie plecami" do wspólnego życia „twarzą w twarz".
W ocenie Ks. Stefana Batrucha, pomysłodawcy, głównego inicjatora i koordynatora tych transgranicznych wydarzeń, dotychczasowe pięcioletnie doświadczenia pokazują, iż udział w "Europejskich Dniach Dobrosąsiedztwa" społeczności na co dzień oddzielonych od siebie granicą pomaga w lepszym poznaniu specyfiki kulturowej, społecznej, językowej i ekonomicznej sąsiadów, dzięki czemu pogłębiane jest wzajemne zaufanie będące warunkiem efektywnej współpracy ponad granicami.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa uznane zostały w roku ubiegłym najlepszym produktem turystycznym województwa lubelskiego 2011 roku oraz zajęły 9 miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepszy produkt turystyczny tego samego roku, a marszałek województwa nagrodził je prestiżową statuetką Turystycznej Perełki. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego corocznie wspiera Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, jako jedno z najważniejszych wydarzeń w sezonie turystycznym.

Więcej informacji, program oraz transmisje online dostępne będą na stronach www.kordony.net i Urzędu Gminy Mircze.